Głównym zadaniem diet oczyszczających nie jest to, żeby człowiek zrzucił jak najwięcej zbędnych kilogramów, tylko to, aby oczyścił swój organizm z toksyn. Dzięki oczyszczonemu organizmowi poprawi się nasze samopoczucie i dodatkowo dostaniemy nowy zastrzyk energii. Diet oczyszczających jest wiele i działają one z różnym skutkiem, dlatego wybranie dobrej diety oczyszczającej jest bardzo istotne. Poniżej podam kilka przykładów diet oczyszczających.
1. Dieta sokowa
Dieta polega na spożywaniu lekkostrawnych posiłków i przede wszystkim na wypijaniu około 1 litra świeżo wyciśniętych warzyw i owoców dziennie. Dieta trwa 14 dni.
2. Dieta śliwkowa
Jak nazwa sugeruje dieta opiera się na śliwkach. Wieczorem zalewa się wrzątkiem suszone śliwki i odstawia na noc. Rano na czczo pijemy wcześniej przygotowany wrzątek i zjadamy wszystkie śliwki z której wrzątek był zrobiony. Po wypiciu i zjedzeniu śliwek robimy nowy wrzątek i odstawiamy do wieczora. Wieczorem pijemy go, zjadamy śliwki i przygotowujemy wrzątek śliwkowy na rano. Takie czynności powtarzamy przez 10 dni. W czasie diety jemy dużo warzyw i owoców można też spożywać chude mięso, ryby czy produkty mleczne.
3. Dieta cytrynowa
Należy spożywać podobnie jak w diecie sokowej potrawy lekkostrawne, a między posiłkami pić sok cytrynowy wyciśnięty z 2 – 3 cytryn, może być rozcieńczony wodą, ale nie musi. Dieta trwa 7 dni.
4. Dieta koktajlowa
W trakcie diety spożywamy chude mięso np. z kurczaka, warzywa, owoce czy produkty zbożowe, ale najważniejszy jest koktajl sporządzany z kefiru i świeżych owoców np. malin, truskawek itp. Dieta trwa 14 dni.
5. Głodówka
Ostatnim przykładem diety oczyszczającej jest po prostu głodówka lub dieta głodowa. Jak nazwa sugeruje w trakcie trwania diety nie spożywamy żadnych posiłków tylko pijemy dużo niegazowanej wody mineralnej. Głodówkę stosujemy tylko przez jeden dzień dłuższe stosowanie zagraża zdrowiu. Dietę taką należy wcześniej zaplanować i odpowiednio przygotować organizm.
Powyższe diety oczyszczające są bardzo skuteczne i z pewnością nie zagrażają naszemu zdrowiu w przeciwieństwie do innych niesprawdzonych diet, których skuteczność nigdy nie została udowodniona.